Chov pakobyliek všeobecne

Chov a starostlivosť o pakobylky a listovky

Pakobylky svojim telom pripomínajú konáre alebo lístie aby sa maskovali pred predátormi. Maskovanie dopĺňajú aj spôsobom života a svojím pohybom - pohybujú sa minimálne a ak sa pohybujú tak imitujú list alebo vetvičku, ktorá sa hojdá vo vetre.

Mladé jedince sa nazývajú nymfy a označujú sa L1, L2 atď. podľa zvlekov. Po dospelosť sa niekoľko krát zvliekajú, kedy sa zavesia dole hlavou a zlvečú sa zo starej tesnej kože. Niekedy sa pri nízkej vlhkosti stane, že pakobylka príde o nohu. Tá jej ale počas ďalších zvlekov postupne dorastie. 

Zariadenie pre chov je ideálne terárium / insektárium orientované na výšku s rozmermi prispôsobenými veľkosti pakobylky. Pre mladé jedince stačí aj menšie. Základ je, aby mali listovky dostatok miesta na zvliekanie a odporúča sa mať výšku zariadenia aspon 2,5-násobok jedinca v dospelosti. Na dno postačuje papierový obrúsok a pohár s vodou, do ktorého umiestnime potravu. Veko pohára je ideálne zakryť, aby sa v ňom mladé pakobylky neutopili, napríklad vekom s vytvorenými dierami pre konáre. 

Potrava zavisí od druhu pakobylky. Vždy si overte, ktorý druh akú potravu prijíma. Pre viaceré druhy je akceptovaná potrava lístie ostružín, malín a černíc, pretože táto je zelená po celý rok a lístie nájdeme aj v zime na chránených miestach. Niektoré druhy prijímajú aj brečtan, vtáčí zob alebo iné druhy drevím. Do pohára pakobylkám vkladáme celé vetvičky dlhé až po strop chovného zariadenia. Rosenie zavisí podľa požiadaviek konkrétneho druhu, približne raz za jeden alebo dva dni.

Niektoré druhy majú bežne v chovoch obe pohlavia a po dosiahnutí dospelosti sa bez problémov pária a samice následne kladú vajcia. Problém môže byť krátkovekosť samcov, kedy sa dospelý samec nemusí dožiť dospelej samice. Niektoré druhy zase naopak samcov nepotrebujú a v chove sa vyskytujú zriedka. V prípade chovu bez samcov ide o partenogenetické rozmnožnovanie, kedy samica kladie neoplodnené vajcia, z ktorých sa liahnu opäť iba samice. Po dosiahnutí dospelosti samice pakobyliek začnú klásť vajcia voľne v teráriu, prípadne ich pomocou kladielka kladú do substrátu, alebo prilepujú na zariadenie terária - toto záleží na konkrétnom druhu.

Vajcia majú rôzne tvary a farby a veľké sú niekoľko milimetrov, všetko závisí podľa druhu pakobylky. Pripomínajú semienka rastlín. Inkubačná doba trvá podľa druhu niekoľko mesiacov. Vajcia inkubujeme v nádobe podľa požiadaviek konkrétneho druhu pri vlhkosti 60-90% položné na papierovom obrúsku, piesku, vermikulite a podobne, pričom treba dávať pozor na plesne a zároveň aby vajcia nevyschli. Po vyliahnutí sú nymfy veľmi pohyblivé a často dlho chodia po chovnom zariadení a neprijímajú potravu aj niekoľko dní, ale pijú iba vodu zo stien terária. 

Chovný materiál nájdete v našej ponuke tu.

Späť na menu Chov hmyzu

 

ZjM4ZDVlY